Uśmiech w Tajlandii – tajemnice tajskiego uśmiechu

Dlaczego Tajlandczycy uśmiechają się tak często? Czy uśmiechem mogą wyrażać złość oraz dlaczego trzeba być czujnym w odczytywaniu intencji.

Czy to szczery uśmiech w Tajlandii oraz co go powoduje, często zastanawiają się turyści. Europejczycy, często mylnie odczytują znaczenie uśmiechu w Azji.

Tajlandia nazywana „Krainą Uśmiechu”. W zupełności zasługuje na to określenie, jednak dla wielu Europejczyków jest on niezrozumiały. Dla nas uśmiech to oznaka radości, natomiast zakłopotanie kojarzy się z innymi emocjami. Przebywając w Tajlandii człowiek sam zaczyna się częściej uśmiechać i to jest tajemnica tajskiego uśmiechu. Uśmiech jest zaraźliwy, więc przebywając wśród uśmiechniętych ludzi, sami się śmiejemy. Uśmiech w Tajlandii może oznaczać dużo więcej, niż w kulturze zachodu. Zobacz również 10 największych kompleksów Azjatek.

Uśmiechnięta Tajka z siostrą dobrze się bawią na festynie.
Uśmiech w Azji jest o wiele bardziej wielowymiarowy i nie ogranicza się do okazywania szczęścia. Czasami oznacza dość skrajne emocje.

Dlaczego Tajowie tak często się uśmiechają

Uśmiech w Tajlandii jest powszechny, ale wyraża dużo więcej emocji, niż radość, zadowolenie i dobry nastrój, dlatego częściej gości na twarzach Tajów, niż Europejczyków. W tajskiej kulturze nie należy okazywać skrajnych negatywnych emocji, dlatego za uśmiechem może kryć się złość, zakłopotanie, gniew. Takie sytuacje na styku dwóch kultur prowadzą do powstania mylnych opinii, że Tajlandczycy są fałszywi.

Uśmiech w Tajlandii oznacza różne emocje

Tajowie są z natury spokojni, cisi i ugodowi. Uznają okazywanie negatywnych emocji jako przejaw słabości. Przykładowo, w kulturze zachodniej z twarzy człowieka możemy wyczytać wiele różnych emocji smutek, strach, gniew, irytację itd. Mieszkańcy Tajlandii wszystkie te emocje wyrażają uśmiechem. Wychodzą słusznego założenia, że uśmiech jest dobry na wszystko, w sytuacjach spornych łagodzi napięcie, pozwala ukryć własne słabości i co najważniejsze chroni przed utratą twarzy.

Uśmiech w krainie uśmiechu wyraża o wiele więcej, niż może się wydawać.
Tajowie z natury są pogodni i uśmiechnięci, ale okazywanie zdenerwowania lub wyprowadzenia z równowagi jest skrzętnie maskowane uśmiechem.

W Azji zachowaj twarz i nie okazuj braku opanowania
Różnice kulturowe między kulturami wschodu i świata zachodu są duże już na pierwszy rzut oka. W kulturze azjatyckiej utrata twarzy jest osobistym dramatem, dlatego trzeba uważać, by nie narazić Tajlandczyków na takie sytuacje. W z złym tonie jest wytykanie błędów, a prowadzenie sporu na zasadzie wskazywania pomyłek drugiej strony nie prowadzi do rozwiązania. Tajlandczycy nie krzyczą, nie awanturują się, nie stosują przemocy. Z natury są ugodowi, niekonfliktowi i łagodni, a przez to szczęśliwsi.

Czy Tajowie są fałszywi i co oznacza tajski uśmiech.

Uśmiech w Tajlandii nie jest tak jednoznaczny, jak w kulturze zachodu. Może wyrażać zakłopotanie lub wrogość. Zachodni turyści mają problemy w odczytaniu intencji Tajów.


Nie ma powodów do śmiechu

Ciekawostki o Tajlandii.
Uśmiechem Tajowie często wyrażają zakłopotanie, albo wrogość. Wszystko, by nie utracić twarzy. Kobieta w barze uśmiecha się, gdy okazało się, że rachunek został przez nią mocno zawyżony.

Często turyści, których spotkały przykre doświadczenia nie pojmują, że Taj który się uśmiecha może być zakłopotany lub nie wie co zrobić w danej sytuacji. Błędnie jest to odczytywane jest to jako fałszywość. Współpraca z Tajami też nie należy do łatwych. Oni nie przyznają się do błędów, a w walce o zachowanie twarzy użyją każdej metody. Kłamstwo to chyba najłagodniejsza. Zrzucanie winy na innych i wmawianie, że to nie było jego zadanie to codzienność. W pracy zawodowej stwarza to wiele problemów. Zobacz też zakładkę ciemna strona Tajlandii, gdzie opisujemy więcej tematów, które są przyczyną problemów w Tajlandii.

Przekroczysz granicę

Wszystko to nie oznacza, że mamy do czynienia tylko z pozytywnymi reakcjami. Granica okazywania gniewu jest dużo wyżej przesunięta, często mieszkańcy Tajlandii wolą się uśmiechnąć i wycofać niż eskalować konflikt, jednak gdy przekroczymy linię to nawet Tajowie mogą wybuchnąć, uśmiechając się do ostatniej chwili.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *